Hastighetsmätare

Nortonboy 51

New member
Hej
Vet någon var man kan ändra miles hastighetsmätare till kilometer. Lite jobbigt räkna om. Det är en Smitchmätare och sitter på en Norton 500 ES2 1954. Tacksan för svar
 

Magnus Jönsson

Administrator
Hej
den person som renoverade mina mätare för några år sen finns tyvärr inte med längre, men jag vet att jag var i kontakt med ytterligare någon som var villig att åta sig att göra det, men jag har inte kvar något namn, men det kanske är nån annan här som har ett förslag? annars får du googla och söka runt så hittar du säkert nåt förslag.
För det är väl egentligen bara tavlan du behöver byta? utväxlingen som styr sitter väl vid drivningen i andra änden? och då krävs ju "bara" rätt verktyg för att öppna och dela mätaren och kanske en ny ring för att få ihop det snyggt efteråt.
Lycka till!
/Magnus
 

Lasse L

Administrator
Personal
Verkar finnas en del mätartavlor på Ebay, förvisso till Triumph och bara timmar kvar:

http://www.ebay.com/itm/Smiths-Chronometric-Speedometer-dial-face-Triumph-Miles-or-Km-/121218453577

Smiths dial face ger en del träffar på Google.
 
Top